Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore u saradnji s Centrom za razvoj nevladinih organizacija u periodu od 31. maja do 1. juna 2018. organizovalo je trening namijenjen članicama Mreže organizacija osoba s invaliditetom Crne Gore (MOOSICG).
Trening o monitoringu i evaluaciji javnih politika u oblasti invalidnosti je drugi u nizu seta treninga (od ukupno šest) koji daje mogućnost sticanja konkretnih znanja i vještina koje članice Mreže organizacija osoba s invaliditetom mogu primjenjivati u svom daljem radu, posebno prilikom uticaja na donošenje javnih politika u oblasti invalidnosti i praćenje njihovog sprovođenja.
Trening je organizovan u cilju upoznavanja učesnika/ca s osnovnim pojmovima koji se tiču monitoringa i evaluacije javnih politika kao što su: definicije i karakteristike javnih politika, proces usvajanja javnih politika na nacionalnom i lokalnom nivou, svrha monitoringa javnih politika, monitoring aktera javnih politika, vrste monitoringa i pristupi u monitoringu.
Na treningu je bilo 20 učesnika/ca koji su bili podijeljeni u 4 grupe u okviru kojih se svaka grupa bavila po jednom oblašću iz Strategije za zaštitu lica s invaliditetom i promociju jednakosti. Nakon toga je svaka grupa detaljno izrađivala plan monitoringa što je od velikog značaja bilo i za same učesnike/ce kako bi u daljem radu mogli da učestvuju u izradi navedenog plana. Dodatno, od velikog značaja i za samu MOOSICG je činjenica da su učesnici/ce na taj način imali priliku da steknu znanja kako da utiču na efikasniju primjenu Strategije.
Trenerice su detaljno objasnile šta su to javne politike, ciklus javnih politika, monitoring javnih politika, kvalitativne i kavntitativne metode istraživanja javnih politika, evaluaciju javnih politika kao i instrumente za predstavljanje nalaza monitoringa.
Nakon teorijskih objašnjenja, učesnici/ce su radili na monitoring planu za oblasti iz Strategije za zaštitu lica s invaliditetom i promociju jednakosti: poštovanje dostojanstva ličnosti lica s invaliditetom, diskriminacija u oblasti pristupačnosti, diskriminacija u oblasti privatnosti i porodičnih odnosa, diskriminacija u oblasti profesionalne rehabilitacije, rada i zapošljavanja, diskriminacija u oblasti kulture, sporta i rekreacije.
Aktivnost je dio projekta Umrežavanjem do boljeg rada koji sprovodi Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore u saradnji s Centrom za razvoj NVO, a uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. Trenerice su bile Lidija Knežević iz Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) i Jovana Marović iz Politikon mreže.