UMHCG na sastanku u Evropskom parlamentu

UMHCG na sastanku u Evropskom parlamentu
Novosti/Vijesti

U Briselu je 2. oktobra održan sastanak s predsjedavajućim Parlamentarnog Odbora za stabilizaciju i pridruživanje između Crne Gore i Evropske unije poslanikom Vladimirom Bilčikom, kome su ispred UMHCG prisustvovale Marina Vujačić i Anđela Radovanović

Na sastanku je govoreno o usklađivanju zakonodavstva u Crnoj Gori s evropskim zakonodavstvom. Tom prilikom je naglašeno da se problemi garancija prava često odnosi na podzakonske akte kojima se, umjesto definisanja procedure za ostvarivanje prava, često definišu i prava osoba s invaliditetom, odnosno kategorije korisnika prava, a koji nijesu u skladu s UN Konvencijom o pravima OSI i evropskim propisima, zbog čega se u praksi prava ne mogu ostvarivati, odnosno veliki broj osoba s invaliditetom trpi diskriminaciju zasnovanu na procentu i vrstii oštećenja. Zbog navedenog, preporučeno je da se u procesu pristupanja pažnja obrati i na podzakonske akte, a ne samo zakone. 

Takođe, bilo je riječi i o neophodnim promjenama svijesti društva o osobama s invaliditetom kao građanima s jednakim pravima i obavezama, prije svega kroz koncept izjednačavanja mogućnosti, kako bi se i na taj način uticalo na ostvarivanje prava u punom obimu. 

Još jedna od tema sastanka ticala se finansiranja projekata kojima se pružaju usluge za osobe s invaliditetom, gdje se i u državama EU i u zemljama koje koriste pretpristupne fondove sredstva usmjeravaju na institucionalizaciju, umjesto na usluge podrške za život u zajednici, te da su u Crnoj Gori organizacije koje pružaju servise uslovljene da posjeduju licencu da bi uopšte mogle konkurisati za dobijanje sredstava, zbog čega je potrebno uticati na to da sredstva budu usmjerena u one projekte i servise koji će osobama s invaliditetom omogućiti samostalan, dostojanstven život s mogućnostima izbora različitih usluga. 

Poslanik Bilčik je naveo da je sastanak s predstavnicama UMHCG-a bio prvi sastanak s nekom delegacijom iz Crne Gore otkad je imenovan za predsjedavajućeg Odbora. Zahvalio je  na predstavljanju informacija o stanju ljudskih prava osoba s invaliditetom u Crnoj Gori, zamolio za kontinuiranu komunikaciju i obavještavanje, i naglasio da će u svom radu nastojati da se bavi, između ostalog, i pitanjima koja su obuhvaćena tokom sastanka. 

About UMHCG

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore je nevladina, neprofitna organizacija osnovana 22. oktobra 2001. godine, registrovana pod rednim brojem 1322 kod Ministarstva pravde. Udruženje je posvećeno pružanju podrške, mogućnosti i programa u cilju jačanja ličnog, obrazovnog i profesionalnog razvoja mladih sa invaliditetom. Okuplja mlade i studente sa svim vrstama invaliditeta (cross-disability pristup), kao i ostale mlade ljude bez invaliditeta koji su voljni da učestvuju i zajedno sa nama se bore za stvaranje inkluzivnijeg društva. Bavi se pružanjem psiho-socijalne podrške, stvaranjem uslova za inkluzivno obrazovanje, podsticanjem mladih sa invaliditetom za sticanje visokog obrazovanja, inicijativama za odgovarajuća legislativna rješenja, podizanjem svijesti društva… U svom radu se rukovodimo modelom zasnovanim na ljudskim pravima. Vizija UMHCG je: Za mlade s invaliditetom, bez barijera! Misija UMHCG je: UMHCG promoviše i doprinosi ravnopravnom položaju mladih sa svim vrstama invaliditeta u društvu kroz inicijative i aktivnosti za uspostavljanje zakonskog, obrazovnog, kulturnog i socijalnog okvira koji to omogućava.