Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) i Udruženje za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje (UPOSIBP) potpisali su danas Memorandume o saradnji s Vrhovnim sudom odnosno Advokatskom komorom Crne Gore. Ovo je, inače, prvi Memorandum o saradnji koji nevladine organizacije osoba s invaliditetom potpisuju s Vrhovnim sudom i Advokatskom komorom.
Predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica istakla je da je današnje potpisivanjeMemoranduma samo formalnost, s obzirom na već postojeću i dugogodišnju saradnju. „Izuzetno mi je drago što ćemo u sadejstvu s Advokatskom komorom rješavati probleme i što će se saradnja nastaviti. Vrhovni sud će i dalje raditi na unaprjeđenju saradnje kako bi se omogućilo građanima s invaliditetom da bržim i efikasnijim putem idu po pravdu.“
„Ovo je veoma lijep čin i potvrda je humanog odnosa Vrhovnog suda i Advokatske komore. Vrata Advokatske komore će biti širom otvorena za saradnju i ovo neće biti mrtvo slovo na papiru“, istakao je predsjednik Advokatske komore Zdravko N. Begović.
Izvršna direktorica Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG), Marina Vujačić istakla je da potpisanje memoranduma o saradnji ima težnju da doprinese poštovanju prava osoba s invaliditetom, posebno u segmentu pristupa pravdi.Navela je da ovi memorandumi svakako imaju ogroman značaj, prije svega u segmentu uklanjanja prepreka za pristup sudu i postupke pred sudom, za promociju besplatne pravne pomoći, razmjenu iskustava između osoba s invaliditetom i advokata, uključujući i niz drugih mjera koje će sprovoditi Vrhovni sud, Advokatska komora, odnosno organizacije OSI.
“Danas nijesmo zadovoljni garancijama prava osoba s invaliditetom na pristup pravdi i jednako priznanje pred zakonom, posebno zbog instituta oduzimanja poslovne sposobnosti koji je u nadležnosti Ministarstva pravde, a do čije izmjene ni ovi memorandumi ne mogu imati potpuni efekat i uticaj. Ovo posebno što osobe kojima je oduzeta poslovna sposobnost imaju ograničenu i procesnu sposobnost, postaju takoreći objekti prava.“
Da bi ovi memorandumi zaživjeli potrebna je i promjena zakonske regulative, a izmjena zakonodavstva predstavlja ozbiljan i zahtjevan zadatak. Istakla je da je komunikacija i u prethodnom periodu s ova dva subjekta bila kvalitetna. „Vjerujem da će komunikacija jačati na obostrano zadovoljstvo, posebno u korist i zbog osoba s invaliditetom i njihovih porodica“.
Današnje potpisivanje Memoranduma treba da bude primjer drugim državnim organima, na koji način može i treba biti ojačana saradnja sa civilnim sektorom i organizacijama osoba s invaliditetom.
Aktivnost je dio projekta Korak bliže pravdi za osobe s invaliditetom, koji jje finansijski podržan od strane Ministarstva pravde, kroz konkurs za NVO u 2018.
Pripremila: Dragana Sokić