Mladi i aktivizam
Prema novom Zakonu o mladima koji je stupio na snagu 12. aprila 2019, mladima se smatraju osobe od navršenih 15 do 30 godina života.
Omladinska politika, po ovom Zakonu, podrazumijeva skup mjera i aktivnosti koje državni organi, organi lokalne samouprave, nevladine organizacije, studentski i učenički parlamenti i druga pravna lica preduzimaju za poboljšanje položaja mladih, njihovog ličnog i društvenog razvoja i uključivanja u društvene tokove.
Javni interes u oblasti omladinske politike predstavlja:
- kreiranje i unaprjeđenje omladinske politike;
- uspostavljanje institucionalnog okvira za sprovođenje omladinske politike;
- stvaranje i unaprjeđenje uslova za rad omladinskih servisa;
- podsticanje proaktivnog učešća mladih u kreiranju i sprovođenju omladinske politike na državnom i lokalnom nivou;
- edukaciju mladih o mehanizmima njihovog uključivanja u aktivne mjere zapošljavanja;
- podsticanje uključivanja mladih u kreiranje kulturnih sadržaja;
- podsticanje mobilnosti mladih;
- podsticanje uključivanja mladih u neformalno obrazovanje;
- promocija zdravih stilova života i volonterizma kod mladih;
- podsticanje drugih oblasti od značaja za razvoj mladih.
Omladinska politika se zasniva na načelima jednakosti, volonterizma, solidarnosti aktivnog učešća i informisanosti mladih.
Jednakost – svi mladi su jednaki u ostvarivanju prava, bez obzira na: uzrast, fizičku sposobnost, fizički izgled, zdravstveno stanje, invaliditet, nacionalnu, rasnu, etničku ili vjersku pripadnost, pol, jezik, političko opredjeljenje, društveno porijeklo i imovinsko stanje, seksualnu orijentaciju, rodni identitet i drugo lično svojstvo.
Volonterizam – neprofitna je i neplaćena aktivnost kojom pojedinci i pojedinke, samostalno ili u okviru neke grupe ili organizacije, doprinose dobrobiti svoje zajednice ili cijelog društva.
Solidarnost –je dobrovoljna socijalna kohezija, spremnost da se pomogne i dodijeli međusobna podrška unutar grupe.
Po Zakonu, omladinski rad predstavlja aktivnosti koje se realizuju u saradnji sa mladima i za mlade sa ciljem njihovog osamostaljivanja i prelaska u odraslo doba, učenja, ličnog i društvenog razvoja, u skladu sa njihovim potrebama i mogućnostima, a zasnivaju se na metodama neformalnog obrazovanja.
Ključni dokumenti za ostvarivanje omladinske politike u Crnoj Gori su Zakon o mladima i Strategija za mlade.
Omladinski aktivizam označava uključivanje mladih u procese koji imaju za cilj promjenu u društvu.Aktivista je osoba koja preduzima akcije radi društvenih promjena.
Postoje različiti oblici aktivizma: aktivizam mladih (studentski protesti i sl.), medijski aktivizam (internet, nezavisni mediji), demonstracije, peticije tkz. građanska neposlušnost, protest, ekonomski aktivizam (bojkoti, štrajkovi).
Omladinski aktivizam nije jedna aktivnost, nego više različitih aktivnosti i projekata. Podrazumijeva male lokalne akcije u lokalnim sredinama, ali i mladih i za mlade na regionalnom, nacionalnom ili međunarodnom nivou, kako bi efektivnije i efikasnije djelovali na poboljšanje stanja mladih i unapređenje građanskog društva.
Kako se uključiti u omladinski aktivizam?
Želiš da promijeniš nešto u svom okruženju? Želiš da doprineseš? Želiš da se tvoj glas čuje?
Aktivizam je način na koji možeš da učiniš to. Biti aktivan znači znati šta hoćeš i želiš, i uraditi to.
U zavisnosti od želja i interesovanja, možeš postati aktivan/na tako što ćeš se pridružiti omladinskoj organizaciji ili nevladinoj organizaciji za mlade, učestvovati u njenim aktivnostima ili samostalno inicirati promjene u svojoj zajednici.
Ako želiš da svojim djelovanjem doprineseš poboljšanju položaja mladih s invaliditetom, možeš se učlaniti u UMHCG i kroz neki od naših šest programa raditi na tome:
- Program za obrazovanje i edukaciju;
- Program za zapošljavanje i ljudski resursi;
- Program za samostalni život;
- Program za pristupačnost;
- Pravni program i antidiskriminaciju;
- Program za međunarodnju saradnju.
Učešće u donošenju odluka je tvoje pravo koje ti ne smije biti uskraćeno ili ograničeno zbog toga što imaš invaliditet. Da bi se osnažio/la da glasno tražiš svoja prava, Program za samostalni život je prostor gdje možeš da naučiš kako da: donosiš odluke, praviš izbor, imaš kontrolu nad njima, budeš odgovoran, ali i da imaš pravo na grešku.
Ovaj tekst dio je informativnog lifleta izrađenog u okviru projekta Omladinska politika je i moja politika, podržanog od strane Ministarstva sporta i mladih, kroz konkurs za NVO u 2018.
Ukoliko želite da preuzmete liflet u pdf formatu, to možete učiniti klikom ovdje.